November favorites

Hi,blog!

Klāt novembra beigas un straujiem soļiem tuvojas Ziemassvētki! Kā jau katra mēneša beigās,dalos ar kosmētikas produktiem,kurus novembrī iemīļoju un lietoju visbiežāk.
 ***
 November is almost over and Christmas is right around the corner! As usual when month ends I show you cosmetic products which I loved and used the most during November.


Victoria Secret Amber romance aromāts 

Ļoti patīkams aromāts,vairāk lasi šajā rakstā gan par aromātu gan arī par ķermeņa losjonu.

AVON Planet Spa atjaunojoša masāžas eļļa. 

Šis produkts ir apveltīts ar vienkārši debešķīgu aromātu kas ir mazliet austrumniecisks. Eļļu izmantoju lai mitrinātu ķermeņa ādu. Pēc uzklāšanas tā ātri iesūcas neatstājot taukainu virskārtu.

Sally Hansen nostiprinošs līdzeklis nagiem. 

Šis ir jau mans otrais iepakojums. Šo produktu esmu iemīļojusi,jo tas nagiem piedod dzīvīgu spīdumu. Pēc ilgstošas lietošanas nagi nešķeļas, bet tāpat novēroju lūšanu. Šis nav brīnumlīdzeklis,bet tomēr mazliet uzlabos nagu stāvokli. Galvenokārt šo līdzekli lietoju,lai piešķirtu nagiem spīdumu.

***

Victoria Secret Amber romance fragrance spray 

Very lovely fragrance. I won't go into more details because here you can read review post also about body lotion.

AVON Planet spa restoring massage oil 

This product smells heavenly, scent reminds me of orient scents. I use this oil to moisturize my body. After I apply it,this oil soaks very quickly and doesn't leave oily finish.

Sally Hansen nail hardener 

This is my 2nd bottle. I love this product because it gives lovely shine to my nails. After using this for months I noticed that my nails don't split anymore but they still tend to break. This product isn't a miracle treatment but for sure I can say it will make your nails healthier. Mostly I use this product because I love that it gives shine to my nails.


Bel Kosmex krēmveida sejas un roku maska ar šokolādi  
Aromāts kā karstai šokolādei,tiešām lielisks! Maska ļoti mitrina un padara ādu dzīvīgu. Man ir kombinēta āda un vaigi mēdz kļūt sausi. Tad lietoju šo masku un man acumirklī pazūd nepatīkami velkošā sajūta uz vaigiem. Āda ir pabarota un gluda. (Šo iegādājos Multiluksā)

Faberlic etno botanica maska pēdām 

Vairums manu favorītu ir mitrinoši,jo ziemas laikā ādu ir ļoti svarīgi mitrināt. Šī maska lieliski novērš raupjus papēžus. Parasti pēc pedikīra es šo masku uzklāju uz pēdām un pēc 20min vienkārši noslauku maskas pārpalikumus. Papēži acīmredzami ir mīksti un gludi. Noteikti iesaku!

Bel Kosmex creamy face and hands mask with chocolate  

This mask smells like hot chocolate,it's truly amazing! This mask moisturizes my skin and gives vitality. I have combined skin type and sometimes my cheeks tend to get dry. Than I use this mask and after 1 use I notice that my skin is soft and I don't have that annoying towing feeling. My skin is moisturized and glowy.

Faberlic etno botanica foot mask 

In this post mostly my favorites are moisturizing because it's very important in Winter. This product isn't an exception. This foot mask makes my rough heels very soft. After I finish my pedicure I apply this mask for 20minutes and than I wipe out any mask's leftovers. My heels are very soft and smooth. I definitely recommend this product!


Revolution redemption palete" romantic smoked " 

Par šo paleti blogā esmu runājusi diezgan bieži. Šeit vari apskatīt meikapu,kuru izveidoju izmantojot šo paleti.

Revolution redemption palette" romantic smoked " 

I talked about this palette way too much. You can click here to see makeup look which I did using these eyeshadows.


Toņi ir diezgan pigmentēti un neitrāli. Lieliski piemēroti gan ikdienai,gan arī vakara meikapam. Matētu brūno toni izmantoju arī uzacīm.Manuprāt,liels pluss,ka paletē ir  matēta melna krāsa,jo to var izmantot multifunkcionāli. Šo paleti var ņemt līdzi ceļojumā,jo tā ir kompakta un ir pietiekama toņu dažādība.Cena ir ļoti demokrātiska (Drogās vēl ir atlaides!).
***
All the shades are quite pigmented and also neutral. Perfect for day makeup and also for night out makeup too. I use this matte brown shade to fill in my eyebrows.
In my opinion, huge pluss is that this palette has matte black shade, you can use it multi-functionally. With this eyeshadow palette you can travel because it''s handy and there's all the shades you need for daily makeup.
Also price is very friendly!Don't be a a stranger:

ADD ME ON SNAPCHAT: etenanete

https://www.instagram.com/anetela/

What's your opinion?

 1. Love your favorites
  The eyeshadow palette looks amazing, great colors for november

  Happy week for you
  My new OOTD
  Find your dream wedding dress
  Kisses, Isabelle

  ReplyDelete
 2. You had a lot of great favorites.

  http://www.amysfashionblog.com/blog-home/

  ReplyDelete
 3. Loving every shade of that palette !

  xx
  www.caetera-moda.blogspot.com

  ReplyDelete
 4. You chose some seriously fantastic products. That eyeshadow palette looks great!
  the-creationofbeauty.blogspot.com

  ReplyDelete
 5. Great post, I love the eye shadow palette <3
  xx

  http://flashforwards.blogspot.de/2016/12/zaful-layered-dress.html

  ReplyDelete
 6. Oho tik daudz produktu par kuriem nezināju! Noteikti pievērsīšu tiem uzmanību veikalos! :)

  www.callmemaddie.com

  ReplyDelete
 7. The eyeshadow palette looks pretty, awesome product round up.

  xo
  www.carinavardie.com

  ReplyDelete

Thanks for the comments. :)

@anetela