November weather in my favorite sweaters


Hello, blog readers!

Tā kā laiks ārā paliek arvien drēgnāks vēlējos izveidot bloga ierakstu ar 5 saviem mīļākajiem džemperiem, kurus visbiežāk nēsāju šajā rudens sezonā.

As you may noticed the weather outside keeps getting colder I wanted to create a post showing you my 5 favorite jumpers in this Fall season.With fur details from Zaful (click)

Man ļoti patīk balti džemperi, šis it īpaši, jo ir ar kažokādas detaļām, Tas ir ērts, oversized un piemērots ikdienai. I really love white jumpers, this one especially, because it has fur details, it's also comfy and oversized. Perfect for simple outfits to wear at University.


Black is my happy color- COS

Šī džempera sastāvā ir vilna kas to padara īpaši siltu. Man vislabāk patīk džempera apkaklīte. Pačukstēšu,ka oriģināli šis džemperis ir no COS,bet to iegādājos Humanā, lieliskā stāvoklī par 1,25 eiro !!!

This jumper consists wool and it keeps me warm. The best part of this jumper is collar.
Actually, this jumper originally is from COS but I bought it in Humana, in great condition for only 1,25 euro!!!


Pink and soft- no brand
earrings from Zaful

Ar draudzenēm atradām iemeslu lai neaizietu uz lekcijām un aizbraucām ķemmēt veikalus. Tā es atradu šo atsvaidzinoši rozā krāsas džemperi uzminiet nu,kur, jap- Humanā par 4 eiro. Tam nav firmas zīmes, bet sastāvā jūtama vilna. Tas tiešām ir silts, mīksts, piestāv manai matu krāsai un ar augsto apkakli kas man ļoti, ļoti patīk.

With my friends we found a reason to skip University and we went for shopping. So I found this pretty pink jumper guess where, yes, in Humana for 4 euros. All the tags are cut off so I don't know the brand. Material feels like wool and it's also very soft. It's truly really warm, compliments my hair color and also has with long neck which I really like.Must-have red jumper- Zaful

Mans must-have sezonas džemperis! Tik ilgi meklēju sarkanu džemperi,kurš nebūtu pārcenots un atbilstu manām vēlmēm- paaugstināta apkakle, mazliet oversized un mīksts. Šis džemperis apvieno visas manas vēlmes. Šo tiešām nēsāju nonstopā,jo tas arī neburzās.


My must-have in this season! I wanted it so badly for months. I searched for oversized, long neck and soft material. This has all the things I ever wanted. I wear it very often because it also doesn't crease.


Interesting details- Sammydress
earrings from Zaful

Džemperis kas manā skapī dzīvo jau otro sezonu. Man ļoti patīk pūkaini bumbulīši, tie padara interesantāku visvienkāršāko outfitu. Vienīgais mīnuss- to ir grūti uzvilkt zem virsjakas, jo bumbulīši spiež un rada diskomfortu. Eh, mode prasa upurus.

This jumper lives in my closet for the 2nd season. I really like pom-pom details, it makes very simple outfit more interesting. Only down side- pom-poms aren't comfy under coats and jackets.


What's your opinion?

 1. My favorite is the first one: it's soooo cute!!
  xx

  Eli

  www.curly-style.com

  ReplyDelete
 2. I love your sweaters, they are so cute!
  Especially the last one :)

  Love,

  Angela
  www.angelavissers.com

  ReplyDelete
 3. Nice outfit, dear <3

  Thanks for stopping by!
  xo,
  http://www.cashmere-stories.com

  ReplyDelete

Thanks for the comments. :)

@anetela